Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Już w najbliższą sobotę!

20-08-2014

gazetka

Zapraszamy do lektury drugiego numeru specjalnej gazetki Łańcuch Ludzi: http://lancuchludzi.pl/drugi-numer-gazetki/

Łańcuch ludzi i Obóz klimatyczny

19-08-2014

oboz

Zapraszamy ponownie na ważne wydarzenie - Łańcuch ludzi przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Dla tych, którzy chcieliby przyjechać wcześniej w okolice Gubina polecamy Obóz klimatyczny, który odbędzie się po niemieckiej stronie w miejscowości Kerkwitz.

Apel do posłów w sprawie odnawialnych źródeł energii

31-07-2014

Podczas posiedzenia Sejmu (22 lipca br.) odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

GMO

IE potrzemujemy GMO w Europie

18-05-2014

1 minutowy filmik Europejskich Zielonych o sprzeciwie wobec GMO ( wersja, angielska, niemiecka i francuska). Sprawdź przed wyborami do parlamentu EU stanowisko kandydatów w tej sprawie!

Z Wrocławia zniknie tysiąc pieców węglowych, a powietrze będzie czystsze. Dzięki Kawce

31-07-2014

Ze stolicy Dolnego Śląska zniknie około tysiąca pieców opalanych węglem, które zanieczyszczają powietrze. Będzie można je wymienić (i otrzymać na ten cel spore dofinansowanie) na instalacje gazowe, elektryczne, solary albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ramach programu "Kawka" na dopłaty dla mieszkańców naszego miasta w najbliższych 5 latach zostanie przeznaczonych 20 mln złotych.

Wszyscy muszą płacić, tylko nie polscy górnicy

02-06-2014

Największy producent węgla w Europie - Kompania Węglowa - przez półtora roku  nie musi płacić na ZUS. To pomysł Platformy Obywatelskiej.

Komentarz: Górnictwo- gospodarka specjalnej troski. Jak daleko posunie się Premier w PRL-owskich pomysłach. Może to tylko kiełbasa przed wyborami do PE, o której dziś już zapomnimy? Niestety, chyba nie. Za tę specjalną troskę i głosy górników zapłacimy z naszych kieszeni.

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news >>

(Nie)bezpieczeństwo energetyczne - wizytówka polskiej polityki europejskiej

02-06-2014

Bezpieczeństwo energetyczne UE jest od kilku miesięcy najważniejszym tematem poruszanym na starym kontynencie. Było także przedmiotem konferencji energetycznej w Brukseli 21 maja 2014 roku.

Mieszkańcy Piławy protestuja w ochronie czystości swojego powietrza

31-07-2014

pilawa1

Wczoraj od godziny 15.30 do 17.00  protestowano przeciw skutkom produkcji peletu z mączki mięsno-kostnej przez firmę wynajmującą magazyn przy ul. Groszowieckiej w Piławie Górnej. Skutkiem ubocznym tej produkcji jest uciążliwy zapach, który utrudnia życie mieszkańców okolicznych domów, szkoły, parku oraz ogródków działkowych.

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Kto zapłaci za niską emisję z rur wydechowych i białaczkę u dzieci?

23-04-2014

 radosaw-gawlik-100x100Stowarzyszenie EKO-UNIA przetłumaczyło ciekawy artykuł o sytuacji w USA, który wpisuje się w obecny trend rosnącego zainteresowania informacjami o jakości powietrza w miejscach zamieszkanych przez ludzi oraz wpływie zanieczyszczeń na ich stan zdrowia.*

 Artykuł mówi o emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych pojazdów i ich wpływie na poziom zachorowań na białaczkę u dzieci. Przywołano w nim słowa Vickie Boothe – naukowca ds. zdrowia i głównego autora opracowania naukowego wykazującego te zależności, stanowiące, że „u dzieci, u których zdiagnozowano białaczkę prawdopodobieństwo, że żyły w pobliżu ruchliwych dróg wzrastało do 50% w porównaniu do dzieci bez białaczki". 

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.