Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Petycją do unijnego Komisarza ds. Środowiska, spraw morskich i rybołówstwa

27-02-2015

przelowienie

Miło mi poinformować, że w ramach naszej Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie pn-zach uruchomiliśmy proces zbierania podpisów pod petycją do unijnego Komisarza ds. środowiska, spraw morskich i rybołówstwa Pana Karmenu Vella, w której staramy się zachęcić go w pozytywny sposób do objęcia przywództwa w doprowadzeniu do zakończenia przełowienia w Europie.

SMOG Idzie po Ciebie! Nie pozwól, aby zabijał 45 tys ludzi rocznie !

15-02-2015

smog idzie

Podpisujemy bardzo ważny apel do władz Polski o zmiany prawne chroniące powietrze, którym oddychamy: http://www.polskialarmsmogowy.pl/apel/. Dziś zanieczyszczone powietrze jest w Polsce przyczyną ok. 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie (dla porównania: w wypadkach drogowych ginie rocznie ok 5 000 osób). 

Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce i ochronę zdrowia i życia Polaków

10-02-2015

dym

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych

GMO

List pięćdziesięciu milionów do pięciuset milionów

16-12-2014

 

Pięćdziesiąt siedem milionów Amerykanów wysłało w ubiegłym tygodniu list do Europejczyków, którego prawie nikt w Polsce nie zauważył.

Komisja Europejska pyta polski rząd o górnictwo

27-02-2015

Jak dowiedziało się WysokieNapiecie.pl Bruksela wysłała list do UOKiK z pytaniami  o pomoc publiczną  dla Kompanii Węglowej.

WYCIEKŁY ZAŁOŻENIA KAMPANII SKIEROWANEJ PRZECIWKO OBYWATELOM

19-02-2015

Greenpeace dotarł do informacji, z których wynika, że na zlecenie największych spółek energetycznych przygotowana została kampania dezinformująca społeczeństwo i Parlamentarzystów w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).  Już w piątek Sejm zdecyduje o jej ostatecznym kształcie.

Mikroinstalacje nie będą się opłacać

15-02-2015

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej poprawka Senatu jest jedynie pozornym rozwiązaniem prawnym i oferuje pozorne wsparcie dla prosumentów.

Eko Starter dla ekologów

27-02-2015

eko-starter- baner.fw

Fundacja Greenpeace Polska rozpoczęła program Eko-starter, którego celem jest wsparcie i promocja działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W ramach programu chcemy wesprzeć animatorów i animatorki, którzy/e połączą swoje pasje i zainteresowania z działaniami dotyczącymi ekologii, ochrony środowiska, w tym kampanii prowadzonych przez fundację, popularyzującymi wolontariat i aktywizującymi środowisko lokalne.

W myśl zasady „Myśl globalnie – działaj lokalnie”, pod uwagę brane będą przede wszystkim projekty oparte na współpracy i zaangażowaniu różnych środowisk, które będą pobudzały lokalne społeczności do działania, a w rezultacie zmierzały do wprowadzania realnych zmian w postrzeganiu potrzeb ochrony środowiska.  

Chciałabym zaprosić osoby związane ze Stowarzyszeniem Ekologicznym EK

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Jaka jest przyszłość polskich miast?

22-12-2014

radosaw-gawlik-100x100

Debata nt. przyszłości polskich miast pojawiła się ponownie w momencie, gdy zaczęły powstawać ruchy miejskie. Kwestionowały one rozwój miast jako centrów biznesu i rozrywki, którymi rządzą deweloperzy i prezydenci nastawieni na PR, rozwój miast „dobrej sprzedaży” siebie i produktu konsumpcyjnego. Wracają teraz pytania, które na początku lat 90. stawiały organizacje ekologiczne, a także niektórzy zieloni politycy. Niestety, stawialiśmy je wtedy zbyt nieśmiało. Choć zapewne ówczesny pęd do bogacenia się, posiadania samochodów, z równoczesną likwidacją „nierentownego” transportu publicznego i kolei był nie do okiełznania.

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.