Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Petycją do unijnego Komisarza ds. Środowiska, spraw morskich i rybołówstwa

27-02-2015

przelowienie

Miło mi poinformować, że w ramach naszej Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie pn-zach uruchomiliśmy proces zbierania podpisów pod petycją do unijnego Komisarza ds. środowiska, spraw morskich i rybołówstwa Pana Karmenu Vella, w której staramy się zachęcić go w pozytywny sposób do objęcia przywództwa w doprowadzeniu do zakończenia przełowienia w Europie.

SMOG Idzie po Ciebie! Nie pozwól, aby zabijał 45 tys ludzi rocznie !

15-02-2015

smog idzie

Podpisujemy bardzo ważny apel do władz Polski o zmiany prawne chroniące powietrze, którym oddychamy: http://www.polskialarmsmogowy.pl/apel/. Dziś zanieczyszczone powietrze jest w Polsce przyczyną ok. 45 000 przedwczesnych zgonów rocznie (dla porównania: w wypadkach drogowych ginie rocznie ok 5 000 osób). 

Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce i ochronę zdrowia i życia Polaków

10-02-2015

dym

Uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych

GMO

List pięćdziesięciu milionów do pięciuset milionów

16-12-2014

 

Pięćdziesiąt siedem milionów Amerykanów wysłało w ubiegłym tygodniu list do Europejczyków, którego prawie nikt w Polsce nie zauważył.

Kłopoty z ustawą o odnawialnych źródłach energii

23-04-2015

..do czasu przyjęcia nowej ustawy OZE, było zarejestrowanych w Polsce 200 prosumentów (producent i jednocześnie sprzedawca energii). Dla porównania, obecnie w Niemczech funkcjonuje 2 mln prosumentów  pozyskujących energię elektryczną głównie z instalacji fotowoltaicznych, a łączna moc OZE ( tylko z fotoogniw- przyp. EKO-UNIA) wynosi ok. 36 GW.  Ogromne dysproporcje w ilości zainstalowanych mocy wynikają m.in. z   kilkuletnich opóźnień w przyjęciu ustawy o OZE..." Patrz: http://blog.frankbold.pl >>

Czerwona kartka dla rządu za smog

15-04-2015

„Prosument” interesuje potentatów

11-04-2015

Komentarz: Pozytywne jest, jeśli wiele dużych firm energetycznych chce pomagać prosumentom.  Mamy konkurencję i szanse na dobre ceny dla prosumentów Negatywne jest to, że  PGE i inni duzi blokowali poprawkę prosumencką.  

Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie liczenia populacji łosia w Polsce w 2015 roku

03-03-2015

los

Zapowiadane przez Ministra Środowiska liczenie łosi w jego kluczowych ostojach zostanie przeprowadzone według starych zasad, które budziły wiele zastrzeżeń środowisk naukowych, a ich wyniki nie są uznawane za reprezentatywne.

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Jaka jest przyszłość polskich miast?

22-12-2014

radosaw-gawlik-100x100

Debata nt. przyszłości polskich miast pojawiła się ponownie w momencie, gdy zaczęły powstawać ruchy miejskie. Kwestionowały one rozwój miast jako centrów biznesu i rozrywki, którymi rządzą deweloperzy i prezydenci nastawieni na PR, rozwój miast „dobrej sprzedaży” siebie i produktu konsumpcyjnego. Wracają teraz pytania, które na początku lat 90. stawiały organizacje ekologiczne, a także niektórzy zieloni politycy. Niestety, stawialiśmy je wtedy zbyt nieśmiało. Choć zapewne ówczesny pęd do bogacenia się, posiadania samochodów, z równoczesną likwidacją „nierentownego” transportu publicznego i kolei był nie do okiełznania.

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.