Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Wójt Kowalczuk z Brodów opowiada o chorobie i walce z nią

08-04-2014

zawal

Wójt Kowalczuk, jako przeciwnik budowy kopalni, ma ciężkie życie w lokalnej polityce. Grupa radnych zmieniła w ubiegłym roku front i zaciekle walczyła z nim, jako sojusznik PGE.  Wójt przeszedł szpitale i długotrwałą rekonwalescencję. Wrócił do pracy odmieniony przejściami.

Unia Europejska będzie redukowała emisje gazów cieplarnianych po 2020 Plan działania ma być przyjęty w tym roku

28-03-2014

koalicja-klimatyczna

Dzisiejsze spotkanie Rady Europejskiej nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii nowych celów redukcyjnych UE, jednak głowy państw i rządów potwierdziły, że Wspólnota nie zamierza zrezygnować z ambitnych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych po roku 2020.

Jaki model transportu dla Wrocławia ?

13-03-2014

rower

Serdecznie zapraszamy  na Debatę: Jaki model transportu dla  Wrocławia ?

Gość specjalny: dr. inż Bogusław Molecki Podyskutujemy nad między innymi:

GMO

Komisja Europejska po cichu odddaje konsumentów i środowisko lobby GMO

08-11-2013

Komisja UE zezwala na SmartStax w żywności i paszach. Decyzja o uprawie kukurydzy 1507 ma być wkrótce podjęta
6 X 2013-11-06 Bruksela/Monachium

Raport naukowy zlecony przez Greenpeace- Ukryty rachunek za węgiel

23-04-2014

Analiza wsparcia gospodarczego dla elektroenergetyki węglowej oraz górnictwa w Polsce "Ogólnopanujące przeświadczenie o tanim węglu jest iluzoryczne. Górnictwo i energetyka konwencjonalna korzystają  nie tylko z bezpośredniego wsparcia finansowego odnotowywanego w raportach rządowych,ale też ze sprzyjającej im konstrukcji przepisów prawnych, przerzucających istotną część kosztów na społeczeństwo."

"Czarne złoto" importowane

08-04-2014

Kto nie wierzy,że z eksportera stajemy sie importerem  węgla niech zobaczy jak to sie kręci w Porcie Gdańskim...

Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsk

Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnej

29-03-2014

80 proc. hurtowej ceny energii to stawka, którą otrzymują posiadacze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii za sprzedaż do sieci nadwyżek energii. Takie rozwiązanie wprowadził tzw. mały trójpak i utrzymuje je projekt ustawy o OZE.

Wyobraź sobie świat bez ryb...

23-04-2014

OCEAN2012

Pokaz filmu The End of the Line. 25 kwietnia godz. 12:00. Wstęp wolny. Koalicja ekologicznych organizacji pozarządowych OCEAN2012 oraz Kino Atlantic zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego Bezrybie (ang. The End of the Line) oraz dyskusję ze specjalistami na temat zagrożeń i sposobów ochrony ryb oraz ekosystemów morskich.

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Kto zapłaci za niską emisję z rur wydechowych i białaczkę u dzieci?

23-04-2014

 radosaw-gawlik-100x100Stowarzyszenie EKO-UNIA przetłumaczyło ciekawy artykuł o sytuacji w USA, który wpisuje się w obecny trend rosnącego zainteresowania informacjami o jakości powietrza w miejscach zamieszkanych przez ludzi oraz wpływie zanieczyszczeń na ich stan zdrowia.*

 Artykuł mówi o emisji zanieczyszczeń z rur wydechowych pojazdów i ich wpływie na poziom zachorowań na białaczkę u dzieci. Przywołano w nim słowa Vickie Boothe – naukowca ds. zdrowia i głównego autora opracowania naukowego wykazującego te zależności, stanowiące, że „u dzieci, u których zdiagnozowano białaczkę prawdopodobieństwo, że żyły w pobliżu ruchliwych dróg wzrastało do 50% w porównaniu do dzieci bez białaczki". 

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.