Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Wójt Kowalczuk z Brodów opowiada o chorobie i walce z nią

08-04-2014

wojt

Wójt Kowalczuk, jako przeciwnik budowy kopalni, ma ciężkie życie w lokalnej polityce. Grupa radnych zmieniła w ubiegłym roku front i zaciekle walczyła z nim, jako sojusznik PGE.  Wójt przeszedł szpitale i długotrwałą rekonwalescencję. Wrócił do pracy odmieniony przejściami.

Unia Europejska będzie redukowała emisje gazów cieplarnianych po 2020 Plan działania ma być przyjęty w tym roku

28-03-2014

koalicja-klimatyczna

Dzisiejsze spotkanie Rady Europejskiej nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii nowych celów redukcyjnych UE, jednak głowy państw i rządów potwierdziły, że Wspólnota nie zamierza zrezygnować z ambitnych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych po roku 2020.

Jaki model transportu dla Wrocławia ?

13-03-2014

rower

Serdecznie zapraszamy  na Debatę: Jaki model transportu dla  Wrocławia ?

Gość specjalny: dr. inż Bogusław Molecki Podyskutujemy nad między innymi:

GMO

Komisja Europejska po cichu odddaje konsumentów i środowisko lobby GMO

08-11-2013

Komisja UE zezwala na SmartStax w żywności i paszach. Decyzja o uprawie kukurydzy 1507 ma być wkrótce podjęta
6 X 2013-11-06 Bruksela/Monachium

"Czarne złoto" importowane

08-04-2014

Kto nie wierzy,że z eksportera stajemy sie importerem  węgla niech zobaczy jak to sie kręci w Porcie Gdańskim...

Tak przeładowuje się węgiel w Porcie Gdańsk

Zapisy ustawy o OZE mogą być niekonstytucyjne. Dyskryminują drobnych wytwórców energii odnawialnej

29-03-2014

80 proc. hurtowej ceny energii to stawka, którą otrzymują posiadacze mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii za sprzedaż do sieci nadwyżek energii. Takie rozwiązanie wprowadził tzw. mały trójpak i utrzymuje je projekt ustawy o OZE.

Prąd jest za drogi? Opłaca się produkować go... samemu

20-03-2014
Dzięki zachętom ze strony państwa w Polsce mogłoby powstać dziesięciokrotnie więcej małych źródeł energii odnawialnej, i to w ciągu kolejnych sześciu lat – podkreślają eksperci Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Smog: Czy w lutym warszawiacy powinni nosić maski?

27-02-2014

12 lutego stacje pomiarowe Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie zanotowały stężenie pyłów PM na poziomie 109 μg/m3. A to już jest poziom, który pod względem zanieczyszczeń stawia Warszawę w innej lidze – w jednym rzędzie z Pekinem, który jest symbolem degradacji środowiska http://polska.newsweek.pl >>

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Walka energochłonności z efektywnością energetyczną

09-03-2014

radosaw-gawlik-100x100Co to jest energochłonność? To ilość energii zużyta na wyprodukowanie danego wyrobu lub usługi. W całej gospodarce kraju jej syntetyczną miarą jest zużycie energii na jednostkę produktu krajowego (PKB). Ten wskaźnik zużytej energii w tonach paliwa ekwiwalentnego (tpe) na walutę PKB może być też miernikiem efektywności energetycznej. Im mniejszy, tym kraj bardziej efektywny, konkurencyjny, oszczędzający środowisko i zasoby oraz realizujący zasadę zrównoważonego rozwoju.

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.