Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Konferencja „Kryzys surowcowy a bezpieczeństwo energetyczne Polski - scenariusze oraz programy adaptacyjne”

19-05-2015

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Ogólnopolska Koalicja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” i Anna Grodzka - Posłanka na Sejm RP serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji pt. „Kryzys surowcowy a bezpieczeństwo energetyczne Polski - scenariusze oraz programy adaptacyjne” która obędzie 17 czerwca (środa) 2015, w godz. 11.00 – 16.00. w Sejmie RP, przy ul. Wiejskiej 4/6/8 w Warszawie, sala 106, bud. C

Prawda nas wyzwala

29-04-2015

sad

Firma Info- Global, spółka cywilna dwóch osób, z Ostrowa Wlkp oskarżyła Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA o naruszenie dobrego imienia i zażadała usunięcia stron internetowych z informacją o zanieczyszczeniu środowiska i protestach mieszkańców oraz o zapłatę 20 tys zł nawiązki. To rzadki przypadek w Polsce, gdy podmiot gospodarczy skarży organizację pożytku publicznego.

Petycją do unijnego Komisarza ds. Środowiska, spraw morskich i rybołówstwa

27-02-2015

przelowienie

Miło mi poinformować, że w ramach naszej Kampanii na rzecz zakończenia przełowienia w Europie pn-zach uruchomiliśmy proces zbierania podpisów pod petycją do unijnego Komisarza ds. środowiska, spraw morskich i rybołówstwa Pana Karmenu Vella, w której staramy się zachęcić go w pozytywny sposób do objęcia przywództwa w doprowadzeniu do zakończenia przełowienia w Europie.

GMO

List pięćdziesięciu milionów do pięciuset milionów

16-12-2014

 

Pięćdziesiąt siedem milionów Amerykanów wysłało w ubiegłym tygodniu list do Europejczyków, którego prawie nikt w Polsce nie zauważył.

Złe powietrze

11-05-2015

Prosumenci zainteresowani głównie energią ze słońca

08-05-2015

Program Prosument uruchomiony 24 kwietnia br. przez BOŚ Bank cieszy się dużym zainteresowaniem. Liczba złożonych wniosków o kredyty z dopłatą na mikroinstalacje OZE przekroczyła już 1000, a ich wartość - 44 mln zł.

http://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci >>

Naukowcy: 75% rezerw paliw kopalnych musi zostać w ziemi

30-04-2015

Rok 2015 jest krytyczny dla dalszych losów ludzkości. Nasza cywilizacja nigdy wcześniej nie stała   wobec ryzyka takiej skali, związanego z globalnych ociepleniem, utratą bioróżnorodności i wyczerpywaniem surowców.  Nasze społeczeństwa jeszcze nigdy nie miały takiej szansy na dobrobyt i wyjście z biedy.

Stanowisko organizacji pozarządowych w sprawie liczenia populacji łosia w Polsce w 2015 roku

03-03-2015

los

Zapowiadane przez Ministra Środowiska liczenie łosi w jego kluczowych ostojach zostanie przeprowadzone według starych zasad, które budziły wiele zastrzeżeń środowisk naukowych, a ich wyniki nie są uznawane za reprezentatywne.

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Jaka jest przyszłość polskich miast?

22-12-2014

radosaw-gawlik-100x100

Debata nt. przyszłości polskich miast pojawiła się ponownie w momencie, gdy zaczęły powstawać ruchy miejskie. Kwestionowały one rozwój miast jako centrów biznesu i rozrywki, którymi rządzą deweloperzy i prezydenci nastawieni na PR, rozwój miast „dobrej sprzedaży” siebie i produktu konsumpcyjnego. Wracają teraz pytania, które na początku lat 90. stawiały organizacje ekologiczne, a także niektórzy zieloni politycy. Niestety, stawialiśmy je wtedy zbyt nieśmiało. Choć zapewne ówczesny pęd do bogacenia się, posiadania samochodów, z równoczesną likwidacją „nierentownego” transportu publicznego i kolei był nie do okiełznania.

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.