Nasze programy, serwisy, działy specjalne

    banerek spoleczenstwo      odkrywka      odkrywki      banerek motylek      banerek baltyk_may      gaz lupkowy1


Protest

22-01-2015

protest

UWAGA ! RODACY ! PROTEST ! BLOKADA DROGI ! ! ! 

Rzeczpospolita: Potrzebna umowa społeczna w energetyce

16-01-2015

rzeczpospolita

R.Gawlik, M. Stoczkiewicz: Energetyka jest sprawą zbyt poważną, aby decyzje o niej pozostawić na wyłączność energetykom – piszą eksperci.

Rzeczpospolita >>

Społeczeństwo do posłów - żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej

16-01-2015
Szanowny Panie Pośle/ Szanowna Pani Poseł. Cały list i lista sygnotariuszy

Zieloni :Apel do posłów i posłanek o przyjęcie tzw. poprawki prosumenckiej do ustawy o OZE:

http://partiazieloni.pl >>

 

GMO

List pięćdziesięciu milionów do pięciuset milionów

16-12-2014

 

Pięćdziesiąt siedem milionów Amerykanów wysłało w ubiegłym tygodniu list do Europejczyków, którego prawie nikt w Polsce nie zauważył.

Ukryte koszty zanieczyszczenia powietrza

09-01-2015

Polska jest w czołówce krajów Europy, które najwięcej płacą za emisję szkodliwych substancji przez zakłady przemysłowe. Za zanieczyszczenie powietrza odpowiada jednak nie tylko przemysł

Ekolodzy: pakiet klimatyczny UE może zwiększyć konkurencyjność gospodarki

09-01-2015

Dlatego też - jak podkreśla - powinno się wspierać branże i przedsiębiorstwa działające w zielonych technologiach, które mają największy potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, także na najsłabszych obszarach kraju. Pomóc w tym mogą środki UE.

NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami

31-12-2014

Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. http://www.nik.gov.pl/aktualnosci >>

Spalenie domu i groźby dla ekologa Adama Ulbycha

28-12-2014

spalony

Ekolog Adam Ulbrych wyjechał z Komorzna po tym, jak nieznani sprawcy spalili mu dom i grozili,  że go wykończą. Mieszkańcy alarmują, że drzewa nadal są nielegalnie wycinane.

Newsletter EKO-UNII


Reklama

Nasze koalicje

 

Kolej w 100% na zielony prąd

[i]

W Niemczech są plakaty mówiące o tym, że 100% energii zużywanej przez pociągi pochodzi ze źródeł odnawialnych. To jawne kłamstwo – stwierdził w maju 2012 ro

12-12-2013

Obfitość

Rynek energii, czyli obfitość prądu

Niemcy od dawna byli szczególnie aktywni w obserwowaniu funkcjonowania Ziemi i zaprzęganiu zaobserwowanych prawidłowości do działań praktycznych. Zwykle umieli oni także zręcznie łącz

27-11-2013

Jaka jest przyszłość polskich miast?

22-12-2014

radosaw-gawlik-100x100

Debata nt. przyszłości polskich miast pojawiła się ponownie w momencie, gdy zaczęły powstawać ruchy miejskie. Kwestionowały one rozwój miast jako centrów biznesu i rozrywki, którymi rządzą deweloperzy i prezydenci nastawieni na PR, rozwój miast „dobrej sprzedaży” siebie i produktu konsumpcyjnego. Wracają teraz pytania, które na początku lat 90. stawiały organizacje ekologiczne, a także niektórzy zieloni politycy. Niestety, stawialiśmy je wtedy zbyt nieśmiało. Choć zapewne ówczesny pęd do bogacenia się, posiadania samochodów, z równoczesną likwidacją „nierentownego” transportu publicznego i kolei był nie do okiełznania.

Felietony Radosława Gawlika są publikowane regularnie w Przeglądzie Komunalnym.
Czytaj pozostałe felietony >>


Nasze projekty

Trwałe zachowanie siedlisk i motyli w sieci
Natura 2000 w Południowo Zachodniej Polsce

Celem strategicznym projektu jest trwałe zachowanie populacji motyli i ich siedlisk chronionych Dyrektywą Siedliskową na obszarze Południowo Zachodniej Polski. Koncentrujemy uwagę na rzadkich motylach jak: przeplatka aurinia (Euphydryas aurinia), czerwończyk fioletek (Lycaena helle), czerwończyk nieparek (Lycaena dispar), modraszek telejus (Maculinea teleius), modraszek nausitous (Maculinea nausithous).

Wzmocnienie pozycji samorządów w pro-klimatycznych procesach inwestycyjnych w Polsce

Kierowany do gmin, na których planowane są kopalnie i elektrownie węgla brunatnego. Ma na celu przedstawienie alternatywnych rozwiązań w polityce energetycznej, aby mieszkańcy gmin w których są planowane duże inwestycje energetyczne mieli świadomość ich wpływu na klimat i mogli świadomie decydować o ich powstaniu.